Przeskocz do treści

Gdzie naprawdę wybiera się sójka?

„Wybiera się sójka za morze, ale wybrać się nie może” - wbrew temu co sugeruje Jan Brzechwa, sójki nie wybierają się wcale za morze. Jednakże, ich zachowanie w okresie jesiennym wygląda jak przygotowania do odlotu. Sójki często tworzą małe, luźne stada i wędrują po lasach. W poszukiwaniu pożywienia potrafią pokonać sporo kilometrów. I chociaż zasadniczo sójki prowadzą osiadły i koczujący tryb życia, to młode ptaki, okresowo przemieszczają się na odległość kilkuset kilometrów na cieplejszy zachód Europy. Na ich miejsce pojawiają się czasami stada sójek z zimniejszego wschodu i północy kontynentu.

Wygląd sójki

Sójka to średniej wielkości ptak, rozmiarem przypominający gołębia. należący do rodziny krukowatych. Pierwszy człon z łacińskiej, gatunkowej nazwy sójki Garrulus glandarius oznacza gadatliwy, a drugi rodzący żołędzie. W dosłownym jest to więc gadatliwy ptak rodzący żołędzie.

Sójka jest niezwykle pięknym, kolorowym ptakiem. Barwą dominującą jest rudo-brązowa. Charakterystycznym elementem upierzenia sójki są białe i niebieskie lusterka na bokach skrzydeł. Kolory upierzenia to nie efekt barwnika, ale odpowiedniej struktury piór, w których dochodzi do rozszczepienia wiązek światła i odbicia widma niebieskiego.

Ptak rodzący żołędzie

Sójka żywi się owadami, owocami, a nawet pisklętami z plądrowanych gniazd. Jednak największym jej przysmakiem są żołędzie. Sójki potrafią transportować żołędzie nawet odległość kilku kilometrów. Uważa się, że te praktyki przyczyniają się do rozsiewania dębów. Dlatego leśnicy traktują sójkę jako swojego sprzymierzeńca w sadzeniu lasów.

Leśny krzykacz

Sójkę łatwo też rozpoznać po charakterystycznym, skrzeczącym głosie. To właśnie z powodu tego donośnego krzyku sójka nazywana jest „strażniczką lasu”. Gdy w zasięgu wzroku sójki pojawia się drapieżnik, natychmiast alarmuje wszystkich wokoło. Ptaki te są również doskonałymi naśladowcami głosów. Potrafią naśladować inne ptaki - szpakajastrzębiamyszołowa, ale również miauczenie kota. Cecha ta sprawiła, że w starożytnej Grecji trzymano młode sójki w domu.

Tryb życia sójki

Tryb życia sójki zmienia się wraz z porami roku. Jesienią ptaki te gromadzą zapasy na zimę. W trakcie lęgów, które odbywają się wiosną i latem, życie sójek ogranicza się do gniazda i do opieki nad potomstwem. Sójki lęgi rozpoczynają dosyć późno, bo dopiero pod koniec kwietnia. Ptaki wiją gniazdo w koronie iglastych drzew. Budową gniazda a następnie opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Samica składa 7-8 jaj, z których po 16-17 dniach wykluwają się młode. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 3 tygodnie.

Wyjątkowe warsztaty dla dzieci

Zapraszamy do współpracy rodziców oraz placówki edukacyjne w ramach naukowych zajęć dodatkowych dla dzieci w szkołach podstawowych i przedszkolach. Organizujemy także niezapomniane urodziny!