Przeskocz do treści

Czy jeże lubią jabłka?

Rysunek jeża z jabłkiem na kolcach to motyw znany każdemu dobrze od czasów dzieciństwa, ale też towarzyszący nam już od starożytności. Średniowieczne ryciny przedstawiają także te niesamowite zwierzątka, jak turlają się na plecach, żeby nadziać owoce na igły. Nie wiadomo jednak jak i po co miałyby to robić. Po pierwsze odpowiedź na pytanie czy jeże lubią jabłka jest raczej negatywna. Po drugie nawet jeżeli czasem skuszą się na ten przysmak jak miałyby umieszczać a potem zdejmować jabłka z pokrytego kolcami grzbietu?

Czym żywią się jeże?

Jeż jest zwierzęciem drapieżnym i żywi się przede wszystkim owadami, ślimakami, dżdżownicami, małymi płazami i gadami oraz drobnymi ssakami. Rzadko zjada również grzyby lub przejrzałe opadłe owoce.

Skąd zatem wziął się mit o transportowaniu przez jeże jabłek na kolcach? Ma bardzo długą historię i wywodzi się z początków naszej ery. Wtedy to Pliniusz Starszy (23-79 n.e) historyk i pisarz rzymski, napisał swoistą encyklopedię – “Historię naturalną”. W 37 księgach zawarł ówczesną wiedzę i wyobrażenia dotyczące świata. A jeden z rozdziałów księgi VIII. – “Natura ziemskich zwierząt” poświęcił jeżowi. Oto co m.in. napisał:

“Jeże również gromadzą jedzenie na zimę. Wtaczają się na jabłko, kiedy to leży na ziemi, przebijają je swoimi igłami, następne biorą kolejne do pyska i przenoszą je do zagłębień w drzewach.”

Narysował on również jeża właśnie z jabłkiem na grzbiecie. Od tego czasu opowieść ta jest powielana i trwale zadomowiła się w świadomości wielu osób.

Gdzie możemy spotkać jeża?

Jeż jest zwierzęciem aktywnym o zmierzchu i w nocy. Dzień spędza w bujnych zaroślach, pod liśćmi lub stosem gałęzi, o zmroku natomiast, opuszcza kryjówkę w poszukiwaniu pożywienia. Ma doskonały słuch i węch, jego ruchliwy nos stale bada otoczenie w poszukiwaniu pokarmu lub ukrytego drapieżnika. Zaniepokojony jeż nie ucieka, ale zwija się w kulę, strosząc ostre kolce. Taka zbroja zwykle uniemożliwia wrogowi atak.

Jeże są nie tylko sympatyczne, ale i pożyteczne. Chętnie odwiedzają nasze ogrody i pomagają nam walczyć ze szkodnikami. Aby zapewnić im bezpieczne i wygodne schronienie, wystarczy zostawić w ustronnym miejscu stos gałęzi i zeschłych liści.

Dlaczego jeże tak często
giną na drogach?

Jeże niestety są częstymi ofiarami współczesnej cywilizacji. Co roku tysiące tych zwierząt ginie pod kołami samochodów. Upodobały sobie one asfaltowe drogi jako miejsce żerowania z kilku powodów. Po pierwsze rozgrzana słońcem powierzchnia szosy przyciąga wieczorami mnóstwo zwierząt, którymi żywią się jeże. W pobliżu drogi znajduje się również sporo padliny, np. przejechane żaby i potrącone owady, a tak łatwy łup przyciąga jeże nawet z daleka. Poza tym ciepło jakie emituje rozgrzany asfalt sprzyja samym jeżom, których ciało szybko się wychładza. Niestety, jeż jest bardzo pewien swojej kolczastej zbroi i nie ucieka spod kół samochodów. Dlatego tak wiele jeży ginie na drogach.

Autorski program zajęć naukowych dla dzieci

Organizujemy wyjątkowe warsztaty dla dzieci, na których bezpiecznie przeprowadzamy ciekawe eksperymenty i umożliwiamy odkrywanie fascynujących praw oraz zjawisk, które otaczają nas na co dzień.

Zapraszamy do współpracy!