Przeskocz do treści

Jak psy widzą świat?

Jak psy widzą świat?

Jeszcze do niedawna uważano, że psy w ogóle nie rozróżniają barw i widzą świat jedynie w odcieniach szarości. Dopiero latach 80. naukowcy dowiedli, że psy potrafią rozróżniać niektóre kolory. Zarówno oko psa jak i oko człowieka posiada dwa rodzaje receptorów światłoczułych umieszczonych na siatkówce. Czopki umożliwiają widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu, natomiast pręciki pozwalają na widzenie przy małej ilości światła. Człowiek posiada trzy rodzaje czopków wrażliwych na kolory czerwony, zielony i niebieski. Daje nam to możliwość rozróżnienia niesamowitej gamy kolorów. Psy natomiast mają tylko dwa rodzaje czopków, co umożliwia im widzenie jedynie odcieni żółtego oraz niebieskiego. Kolory zielony, żółty i pomarańczowy psy postrzegają jako różne odcienie żółtego. Kolor fioletowy i niebieski widzą jak niebieski, a czerwony psy odbierają jako ciemnoszary lub wręcz czarny.

Przedmioty mają nie tylko kolor, ale i jasność, więc psy odróżniają piłkę czerwoną od zielonej tak, jak my na czarno-białych filmach rozróżniamy odcienie szarości. Widzenie kolorów u psów przypomina prawdopodobnie to, co widzą ludzie cierpiący na deuteranopię czyli daltonizm.

Ostrość widzenia

Jednak zmiany widzeniu barw nie są jedyną różnicą. Psy generalnie mają gorszy wzrok od ludzi. Psie oko jest też mniej wrażliwe na różnice w jasnościach. Widzi również znacznie mniej ostro od ludzkiego. Szacuje się, psy widzą obraz od 4 do 8 razy mniej ostry od tego, co widzi człowiek. Psi wzrok jest natomiast bardzo wrażliwy na ruch.

Widzenie w półmroku

Psie oczy posiadają szereg przystosowań do widzenia w półmroku. Jednym z nich jest duża ilość fotoreceptorów zwanych pręcikami. Odpowiadają one za widzenie kształtów i ruchu nawet przy słabym oświetleniu. Dodatkowo psie oko wyposażone jest w tzw. makatę odblaskową. Makata ma za zadanie przekierowanie promieni świetlnych ponownie na siatkówkę, dzięki czemu psie oko wyłapuje dużo więcej fotonów. To dlatego oczy psów we fleszu aparatu świecą żółtym lub zielonym światłem a ludzkie, nie posiadające makaty kolorem czerwonym. Kolejnym przystosowaniem do widzenia przy małej ilości światła jest stosunkowo duża powierzchnia rogówki i spora soczewka, która umożliwia skupienie dużej ilości światła.

Pole widzenia

Pole widzenia u psów waha się w zależności od budowy czaszki i osadzenia oczu psa od około 240° do około 270°. Dla porównania u człowieka obejmuje ono około 180°, z czego 140° to obszar widzenia obuocznego. Szerokie pole widzenia sprawia, że pies świetnie widzi co dzieje się po bokach bez konieczność odwracania głowy.

Na koniec jeszcze porównanie obrazu widzianego okiem psim i ludzkim. Obraz uwzględnia wszystkie główne różnice między oczami tych dwóch gatunków. Został on wygenerowany na stronie Dog VISION.

Obraz widziany przez człowieka
Obraz widziany przez psa

Łączymy zabawę z nauką

Oferujemy ciekawe zajęcia dla dzieci w szkole podstawowej i przedszkolu. Prowadzimy bezpieczne eksperymenty i angażujemy do poznawania świata przez praktykę.