Przeskocz do treści

Rośliny – nasi sprzymierzeńcy w walce o czyste powietrze

Codziennie słyszymy, że powietrze w Polsce jest fatalnej jakości. Wielokrotnie przekroczone normy zanieczyszczenia, pyły i toksyczne mikro cząstki. Często zaleca się pozostanie w domu, ale przecież powietrze dostaje się do wnętrza naszych mieszkań, a i tu musimy czymś oddychać. Dodatkowo nasze domy zbudowane są z materiałów, które często wydzielają niebezpieczne substancje. Oczywiście powietrze można oczyszczać przy pomocy kosztownych maszyn filtrujących. Warto jednak spróbować dużo tańszego, naturalnego rozwiązania.

Rośliny doniczkowe mogą być naszym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez NASA w 1989 roku, niektóre z roślin często uprawianych przez nas w doniczkach bardzo skutecznie oczyszczają powietrze.

Roślin te skutecznie filtrują powietrze z trichloroetylenu, aldehydu mrówkowego, benzenu, ksylenów i amoniaku. To substancje, które często wydzielają się z farb, wykładzin, ścian czy instalacji w budynkach i przez codzienne wdychanie szkodzą nam. Powodują między innymi podrażnienia dróg oddechowych, suchość i pieczenie oczu, wyschnięta śluzówka nosa, kaszel, większa podatność na infekcje.

Na czele listy najefektywniejszych w oczyszczaniu powietrza roślin znajduje się chryzantema wielkokwiatowa, dracena odwrócona, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska.

Rośliny potrafią chronić się przed zanieczyszczeniami wchłaniając niebezpieczne substancje i wiążąc je w postaci, która przestaje być szkodliwa. Drugim zjawiskiem jest działanie mikroorganizmów żyjących w glebie oraz układu korzeniowego roślin. Im lepszy dostęp powietrza do gleby, tym skuteczniejsze jego oczyszczanie.

Opisywane mechanizmy sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza z niebezpiecznych związków chemicznych. Niestety nie zapewnią usuwania pyłów zawieszonych, których normy są regularnie w Polsce przekraczane.

Dodatkowym bonusem ze strony roślin jest dla nas zwiększanie wilgotności powietrza, zwłaszcza w zimie. Zwiększona wilgotność powietrza w pomieszczeniach poprawia znacząco komfort oddechowy i wpływa dodatnio na cerę.

Teoretyczna i praktyczna wiedza dla dzieci

Zapraszamy do współpracy w ramach autorskiego programu zajęć dla dzieci. Przez zabawę i eksperymenty przekazujemy teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności.

Organizujemy także niezapomniane urodziny dla dzieci!

1 myśl na “Rośliny – nasi sprzymierzeńcy w walce o czyste powietrze

  1. Pingback: Dlaczego drzewa w mieście są na wagę złota? - Długa lista zalet drzew

Możliwość komentowania jest wyłączona.